Миналата седмица бразилската футболна легенда Роналдо обяви, че е купил 90% от акциите на Крузейро – клуба от Бело Оризонте, в който той направи своя дебют през май 1993 г. Тогава едно мършаво и зъбато 16-годишно момченце с безумно голям талант започна своя професионален път, отвел го до футболните върхове и до вечната слава.

Близо 30 г. по-късно Луиш Назарио де Лима вече е собственик на своя роден клуб и новината нямаше как да не предизвика интереса на целия футболен свят. Колко често въобще се случва бивши играчи да закупят първите си отбори? А тук говорим за икона като Роналдо, един от най-великите нападатели, раждали се някога.

Но ако се заровим по-дълбоко, случаят става още по-интересен, защото преплита в себе си минимум три истории: тази на бързо променящото се лице на бразилския футбол; тази на срива на Крузейро; както и трансформацията на Роналдо от футболна звезда в завършен бизнесмен. Повдигат се и множество въпроси, най-вече дали легендата ще сполучи в амбициозната задача да върне Крузейро в бразилския елит, откъдето тимът изпадна преди две години.
До неотдавна изглеждаше невъзможно въобще да се мисли за такава сделка в бразилския футбол.

Малко футболни клубове в Бразилия се управляват като бизнеси, а повечето традиционно са организации с нестопанска цел. Президентите им се избират от клубните членове – хората, които си плащат да използват съоръженията в базата като например тенис кортовете и басейните. Резултатът е, че една затворена група от хора, често със свои собствени преплитащи се интереси, избира аматьори да управляват най-големите отбори в Бразилия.

Естествено, това създава проблеми с некомпетентни президенти. Те търсят бърза слава, харчат повече, отколкото клубът може да си позволи и го обричат на финансово затъване. Крузейро е типичен пример за това явление – доскорошният гранд и двукратен носител на Копа Либертадорес спечели две поредни титли на страната през 2013 и 2014 г.

Тогава „лисиците“, както е прозвището на отбора, имаха брилянтен състав. През 2017-а и 2018-а пък грабната две поредни Купи на Бразилия, но тогава вече пукнатините си проличаваха. През 2019-а Крузейро за пръв път в 100-годишната си история изпадна от елита, а клубният дълг достигна над милион реала. Няколко директори пък бяха арестувани за пране на пари, корупция и други престъпления, извършени при администрирането на Крузейро.

През последните два сезона „лисиците“ тънат във втора дивизия, отчаяни от непосилния дълг и полицейските разследвания. В ужасната 2021 г. отборът завърши 14-ти в Серия „Б“. Но светлината в края на тунела се появи през август, когато нов закон в страната позволи различен модел на управление на клубовете – чрез създаване на ООД-та за ръководене на професионалните футболни операции, докато членовете и президентите запазват властта върху базите и социалната дейност.

Новият модел крие своите рискове, но поне позволява на клубовете да предоговорят някои от задълженията си и, най-важното, да привлекат външно финансиране. Крузейро първи реагира и създаде свое ООД, а клубните членове дадоха позволението си инвеститор да вземе 90% от дяла на дружеството. Явно преговорите вече са били в ход, тъй като скоро стана ясно, че компанията на Роналдо Tara Sports ще придобие тези 90% и е сключила сделка да инвестира 400 млн. реала (около 53 млн. паунда) в Крузейро в следващите години.

Най-сетне феновете на отбора възвърнаха надеждите си – макар че за състоянието на Крузейро няма бързи и лесни решения и новият собственик е наясно с това. Роналдо все още притежава контролиращия дял в испанския клуб Валядолид и откакто го придоби през 2018-а, изплати 25 млн. евро от натрупания дълг, реновира стадиона и отчете печалба от продажби на млади играчи.

Стойността на клуба се покачи, но през тази година Валядолид изпадна в Сегунда дивисион и даже имаше протестиращи фенове срещу Роналдо, които го упрекваха, че изобщо не се е появил на стадиона в деня на изпадането. Какво означава това за Крузейро? Най-малкото, че Роналдо вече има опит като клубен собственик и е научил някои уроци, макар че предизвикателството в родния му клуб ще е по-голямо от всичко досегашно.

В исторически план Валядолид е тим с ограничена фен база, прескачащ от елита към долната дивизия и обратно. Крузейро е континентален гранд с фенска маса от 9 млн. души, очакващи любимците им да се борят за големите трофеи. Елементът на неизвестност се подсилва от факта, че Роналдо реално е първият собственик на Крузейро от такъв тип и като начало ще трябва да покрива онази част от дълговете, която не може да бъде предоговаряна.

Ще са нужни усилия за оправяне на административните неуредици и още средства за подсилване на състава – защото целта няма как да е различна от завръщане в елита. Легендарният бивш футболист побърза да охлади ентусиазма с уточнение, че се завръща „не като герой със суперсили, който самосиндикално ще промени реалността“.

„Завръщам се обаче с огромна отговорност и с интелигентен и устойчив план за дългосрочен растеж. Завръщам се, за да бъда част от промяната в бразилския футбол“, написа той в Instagram профила си при обявяването на сделката. Но каква е истинската цел на Роналдо с този ход? Той едва ли придобива Крузейро заради някаква неугасваща любов към клуба.

В Бразилия журналисти припомниха, че в живота си той рядко въобще е споменавал името на клуба, а и не се е отличавал с особени сантименти към никой от бившите си отбори. Така че по-вероятно е това да се окаже добре пресметнат ход на бизнесмен, а не сантиментална проява на бивш футболист. Заложбите на Роналдо в бизнеса са факт и вече е отчетено, че той е изкарал повече пари след края на футболната си кариера, отколкото в годините на терена.

Бразилецът притежава маркетингова агенция, изявява се като футболен агент, инвестира в електронни спортове и в още начинания. Затова въпросът е какви са бизнес перспективите пред Крузейро, привлекли вниманието на Феномена. Съществуват поне две опции. Едната е Роналдо да върне „лисиците“ в първа дивизия, да покрие част от дълговете и да препродаде клуба на печалба. Втората е легендата да планира дългосрочно създаване на цяла мрежа от отбори по подобие на интернационалните проекти на City Group и Ред Бул.

В интервю през октомври Феномена призна, че има интерес към английския футбол и е бил изкушен да инвестира в Чарлтън и Брентфорд преди да избере Валядолид. Засега всичко това не е нищо повече от спекулация, но бъдещите планове на бизнесмена определено са интригуваща загадка. И по всичко личи, че в тях не липсва амбиция и мащабност.

Роналдо не се страхува от предизвикателствата, използва славата и възможностите си и вече донесе радост на феновете на Крузейро, привличайки погледа на целия бразилски футбол към себе си. Какъвто и да е финалният план, началото изглежда успешно.

Материал на Sportcafe